Ağbaba' Bizim İçin Sağ-Sol Yok Malatya Var'

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Malatya Büyükşehir Belediye Başkan adayı Veli Ağbaba: 'Yaşanabilir Malatya'yı Malatyalılarla inşa edeceğiz'

PAYLAŞ
Malatya Derin Haber - Editör

       Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Malatya Büyükşehir Belediye Başkan adayı Veli Ağbaba, Malatya’nın yeniden ayağa kalkması için bütün gücünü kullanacağını, sorunları çözerek yaşanabilir bir Malatya’yı Malatyalılarla birlikte kuracağını söyledi. 

         Ağbaba, 31 Mart’ta yapılacak olan Mahalli İdareler Seçimleri kapsamında Yeni İlçe Garajında (köy garajı) esnafla bir araya gelerek sorun, istek ve talepleri dinledi. 

        Malatya Minibüsçüler ve Umum Servisçiler Odası Başkanı Mesut İnce, Doğanşehir Minibüs, Otobüsçüler ve Taşıyıcılar Kooperatif Başkanı Şaban Erdoğan, Akçadağ Birlik Kooperatif Başkanı Hamit Cengiz’in de katıldığı toplantıda esnafın sorunlarını dinleyen Ağbaba, büyükşehir belediye başkanı olduğunda yapacağı çalışmaları anlattı. 

“EN BÜYÜK MAĞDURİYETİ BİZ YAŞADIK”

        Malatya Minibüsçüler ve Umum Servisçiler Odası Başkanı Mesut İnce, Doğanşehir Minibüs, Otobüsçüler ve Taşıyıcılar Kooperatif Başkanı Şaban Erdoğan, Akçadağ Birlik Kooperatif Başkanı Hamit Cengiz, minibüsçü esnafının sorunlarını dile getirdi. Esnaf, “İşimizi kaybettik. Minibüsçü esnafı olarak zor zamanında vatandaşımızın ve Malatya’mızın yanında olduk. 120bin kişiyi Malatya’dan diğer şehirlere taşıdık. Malatya’dan bir karşılık beklemedik. 

        Malatya’yı terk etmedik, terk etmeyeceğiz. Depremden sonra en büyük mağduriyeti biz yaşadık. Şehir merkezi kalmadı. Çarşısı olmayan bir şehir asla ayağa kalkmaz. Malatya Büyükşehir Belediye Başkan adayı Veli Ağbaba’dan şehrin yeniden ayağa kalkması için gerekli adımları atmasını istiyoruz. Yakıt fiyatları belli, zararına çalışıyoruz. En büyük sorunumuz mazota yapılan zam. Esnafımıza haksızlık yapılıyor. Büyükşehir belediyemizin sorunlarımızı çözmesini bekliyoruz” dediler. 

“MAZOT ÜÇ KAT ARTTI”

        CHP Malatya Büyükşehir Belediye Başkan adayı Veli Ağbaba, esnafın birçok sorunla karşı karşıya bırakıldığını ifade etti. 

Minibüsçü esnafının yaşadığı sorunlara dikkat çeken Ağbaba, “Geçen yıl mazot 16-17 lira iken şu anda 45 liraya dayandı. Mazot üç kat arttı. Kazançta üç kat artış yok. Dolayısıyla da minibüsçü esnafı zam yaptığında halkın tepkisini alıyor, zam istediğinde de devlet vermiyor. İki ara bir derede kalmış durumdalar” ifadelerini kullandı. 

        Ağbaba, deprem sonrası esnafın daha büyük sorunlarla karşı karşıya kaldığını ifade ederek “Yolların hali ortada. Minibüsçü esnafı “Yollar kötü olduğu için sanayiden çıkamıyoruz” diyorlar. Buda başlı başına bir dert” dedi. 

MASA BAŞINDA KARAR ALMAYACAĞIZ”

        Yeni Köy Garajının durumuna da değinen Ağbaba, şunları söyledi:“ Burası ilk açıldığında “Buraya kimse gelmez, çalışmaz” denildi. Hakikaten bir vatandaşın çarşı merkezinden buraya gelip Darende’ye, Doğanşehir’e gitmesi kolay değil. Çalışmadığını görüyoruz. Minibüs şoförleri için park yeri özelliğini taşıyor. Hem insanlar hem de esnaf mağdur. Ben bir şeyin sözünü veriyorum; minibüsçü esnafın işiyle ilgili masa başında karar almayacağız. Mutlaka temsilciler o masada oturacak ve yaşadığımız sorunu hep birlikte çözeceğiz. Bilmediğim bir sorunu çözebilir miyim? Şehri sizinle yönetip, sorunları hep birlikte çözeceğiz.”

“BİZİM İÇİN SAĞ-SOL YOK MALATYA VAR”

        Ağbaba, Malatyalıların anket sonuçlarındaki yoğun isteği üzerine aday olduğunu kaydederek, sadece Cumhuriyet Halk Partisi’nin değil bütün Malatya’nın adayı olduğunu söyledi. Ağbaba, “Bizim için sağ-sol yok, Malatya var. Depremin partisi olmaz, depremin siyaseti yapılmaz. Üzerinden bir yıl geçmesine rağmen bu şehir hala eziyet çekiyorsa bunun partisi olmaz. Bunun siyaseti yapılmaz. Ben sadece CHP’nin belediye başkanı olmayacağım, Malatya’nın belediye başkanı olacağım. Yola çıkarken de parti rozetimi çıkarttım. Milletvekilliğinde dilim sertti. 

         Söz konusu Malatya olunca babamı tanımam. Bazen “Reis’ten destek gelmez” diyorlar. Daha önce muhalefetin yönettiği belediyelere bir bakın. Eskişehir’e bakın, onun gibi şehir var mı? Herkes mutlu. Bir yerel yönetim şehri kalkındırdı. İnsanlar mutlu, zengin bir şehir oluşturmuşlar. Kim yönetiyor, muhalefetin belediye başkanı yönetiyor. İktidar belediye başkanı olsa Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı kentin inşasıyla ilgili yanlış bir karar alsa sesini çıkarabilir mi? Sesini çıkaramaz. Bir haksızlık olsa Veli Ağbaba, bakanlık yanlış yapsa sesini çıkarır mı, çıkarır. Bu şehir hepimizin, ben bu duyguyla bakıyorum” diye konuştu.

“GÜCÜMÜ MALATYA’NIN AYAĞA KALKMASI İÇİN KULLANACAĞIM”

“Malatya’nın hakkını kimseye yedirmem” diyen Ağbaba, şunları ifade etti:

          “Bu şehri haksızlık yapılmasına izin vermem. Ben Türkiye’de tanınmış bir siyasetçiyim. Malatyalıların çıkarı için bu özelliğimi kullanırım. Şehir merkezi en çok yıkılan şehir Malatya. Malatya, şehir dışında deprem olmamış gibi görünüyordu. Bunun sebebi; birincisi AFAD’ın yayınladığı genelgeydi. “Yazım yanlışı” dediler. Yazım yanlışı değil vicdani yanlıştı. Bizim siyasetçilerimiz “Malatya’ya her şey çözüldü” dediler. Veli Ağbaba siyasi gücünü kullanarak, televizyon kanallarını getirip Malatya’da canlı yayın yaptırdı. Yıkılan her yerde canlı yayın yaptırdım. Malatya’nın fotoğraflarını da çekip, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) gösterdim. Malatya depremde büyük yıkım yaşadı ve bunu her yerde gösterdim. Malatya’da deprem olduğunu Türkiye’ye gösterdim. Şimdi bu gücümü Malatya’nın ayağa kalkması için göstereceğim.”

“BENİM İÇİM GÜCÜM MALATYA”

         Ağbaba, işinin gücünün Malatya olduğuna dikkat çekerek, “2011 yılından buyana nefes almadan Malatya için çalıştım. Malatya’daki bütün sorunları ben gündeme getirdim. Ben Malatya için çalıştım. Türkiye’nin en çalışkan belediye başkanı olacağım. En büyük özelliğim ben Malatyalıyım. Bu şehirdeki herkesi aynı aşkla seviyorum. Malatya’da herkesi kendi kardeşim gibi görüyorum. Kapısı açık, telefonu açık bir belediye başkanı olacağım. Gelen kapıda beklemeyecek” dedi. 

        Yerinde dönüşüm sorununu çözeceklerini ifade eden Ağbaba, Malatya’da kiracı ve evi yıkılanlar için sosyal konut inşa edeceklerini kaydetti. 

        Ağbaba, Malatya’nı bütün sorunları çözerek yeniden ayağa kaldıracaklarını ve yaşanabilir bir Malatya’yı inşa edeceklerini söyledi.
 

Bülten

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN