Haşhaş Helvası Resmen Burdur'un Oldu

Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından coğrafi işaret belgesi verilen Burdur Haşhaş Helvası için Valilikte basın bilgilendirme toplantısı düzenledi.

PAYLAŞ
Malatya Derin Haber - Editör

       Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından coğrafi işaret belgesi verilen Burdur Haşhaş Helvası için Valilikte basın bilgilendirme toplantısı düzenledi.

        Burdur Valisi Türker Öksüz, Ticaret Borsası Başkanı Ömer Faruk Gündüzalp ve yönetiminin katılımıyla Valilik Toplantı Salonunda gerçekleşen bilgilendirme toplantısında, Ticaret Borsası tarafından müracaatı yapılan Burdur Haşhaş Helvası’nın Coğrafi İşaret tescil süreci basın mensupları ile paylaşıldı.

         Vali Öksüz, toplantıda yaptığı açıklamada, “2021 yılında başvurusu yapılmış, 15.08.2023 tarihinde de tescili alınmış durumdadır. Yaklaşık iki yıllık bir sürede sonuçlandı. Bu süreçler zor ve meşakkatli süreçler elbette ama önemli olan coğrafi işaretin alınmasıdır. Şunu öncelikle ifade etmek istiyorum; şehrimiz ve tarım ve hayvancılık şehridir. 

         Bunun hep birlikte bilincinde olmamız lazımdır. Bu bir yandan çok önemli bir şanstır bir yandan da çok önemli sorumlulukları yanında getiriyor. Şans çünkü üretmek, ülkemizin de ihtiyaç duyduğu zenginleşmenin, refaha ulaşmanın, kalkınmanın, gelişmenin tek yoludur. Şehir olarak üretmek zorundayız. Üretmek için özellikle tarımda hem bitkisel hem de hayvansal üretimde önemli bir potansiyele sahip olduğumuzu hepimiz biliyoruz ve görüyoruz. 
 
        Sadece tabi potansiyele sahip olmak yetmez, önemli olan bu ürünlerimizi bir yandan üretirken, bir yandan da katma değere ve ekonomik değere çevirecek çalışmaları yapabilmektir. Şimdiye kadar şehrimizde 14 tane ürünümüzün coğrafi işaret alması sevindiricidir.

          Önemli bir sayıdır ama bunu daha da nasıl artırabiliriz, başkanımız ifade etti, sırada başka ürünlerde var. İnşallah onlarla da devam ederiz.
 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN