Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy Malatya'da

Ziyaretler kapsamında Bakan Ersoy ilk olarak Valilik makamını ziyaret ederek, Vali Ersin Yazıcı'dan ilimiz hakkında genel bilgi aldı.

PAYLAŞ
Malatya Derin Haber - Editör

        Çeşitli programlara ve 2.etap deprem konutları anahtar teslim törenine katılmak üzere ilimize teşrif eden Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’u, Vali Ersin Yazıcı ve il protokol üyeleri Malatya Havalimanında karşıladı.

        Ziyaretler kapsamında Bakan Ersoy ilk olarak Valilik makamını ziyaret ederek, Vali Ersin Yazıcı’dan ilimiz hakkında genel bilgi aldı.  

        Görüşmeler sonrası Bakan Ersoy ve Vali Yazıcı, yapımı devam eden Valilik binasındave deprem sonrası restorasyon çalışmaları devam eden Yeni Camideincelemelerde bulunarak yetkililerden bilgi aldı.

         İncelemelerin ardından Bakan Ersoy, Vali Yazıcı ile beraber çarşı merkezdeticari faaliyetlerine devam eden esnafları ziyaret ederek sorun ve taleplerini dinledi. Esnaf ziyaretleri sonrası Bakan Ersoy, Vali Yazıcı’nın eşliğinde depremden etkilenen ve restorasyon çalışmaları devam eden Atatürk Evinde ve Beşkonaklardaincelemelerde bulunup yetkililerden bilgi aldı.

         Çeşitli inceleme ve temasların ardından Malatya 2. etap deprem konutuanahtar teslim töreni, Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın canlı bağlantısı ve Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un katılımıyla gerçekleşti.

         İkizce deprem konutlarında gerçekleşen törene;Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy,Vali Ersin Yazıcı,AK Parti Malatya Milletvekilleri Bülent Tüfenkci, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Selim Pilten, Malatya Ak Parti İl Başkanı Namık Gören, Malatya MHP İl Başkanı Gökhan Gök, STK temsilcileri, kamu kurum kuruluş amirleri ve hak sahibi vatandaşlar katıldı.

         Yıl sonuna kadar 200 bin konutu teslim edeceklerini söyleyenSayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan “Geçici barınmadan kalıcı konutlara tüm dönüşleri hızlı bir şekilde sağlıyoruz. Geçtiğimiz ayın başında yapımı tamamlanan 46.000 konut ve köy evinin kurasını çekerek anahtarlarını teslim etmiştik. Malatya’da 858’i konut ve 842’si köy evi olmak üzere 1700 adet evin vatandaşlarımıza hayırlı, uğurlu ve bereketli olmasını diliyorum.” dedi.

         Törende konuşan Vali Ersin Yazıcı “Bir yıl önce, diğer on şehrimizle birlikte çok ağır bir felakete maruz kalan Malatya’da binalarımız hızla yükseliyor. Bir yandan binlerce konutumuzu teslim ederken diğer taraftan da şehrimizde inşaat çalışmaları hızla devam ediyor. Bulunduğumuz bölgede binlerce TOKİ konutu yapıldı ve yapılmaya devam ediyor.  Bir kısmını teslim ettik bir kısmını da bugün teslim edeceğiz. 

       Belli bir bölümü de birkaç ay içerisinde yaz sonuna kadar İkizce dediğimiz bölgede sizlere teslim edilmiş olacak. Çok zor günler yaşadık ama devletimizin büyüklüğü ve milletimizin birbirine kenetlenmesi sayesinde iyiye doğru gidiyoruz. Şehrimizin eskisinden daha da güzel olacağına inanıyorum. Anahtarlarını teslim alacak olan hak sahipleri vatandaşlarımıza, hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. Katılımınızdan dolayı hepinize teşekkür ediyorum.”dedi.

       Tören 1.700 adet evin anahtarlarının hak sahiplerine teslim edilmesi veBakan Mehmet Nuri Ersoy’un İlimizden ayrılmasıyla son buldu.
 

Bülten

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN