Mv. Babacan' Tek Gündem Sürecin Hızlanması'

AK Parti Malatya Milletvekili Prof. Dr. Abdurrahman Babacan yaptığı açıklamada ' Malatya'da gün boyu Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanımız Murat Kurum ile birlikteydik.

PAYLAŞ
Malatya Derin Haber - Editör

           AK Parti Malatya Milletvekili Prof. Dr. Abdurrahman Babacan yaptığı açıklamada; “ Malatya'da gün boyu Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanımız Murat Kurum ile birlikteydik. 

          Önce STK ve medya temsilcilerinin de davet edildiği değerlendirme ve istişare toplantısı yaptık. Ardından şantiye ve saha ziyaretleri oldu. Hem çarşı merkez hem Saray-Kışla Caddesi bölgesi hem de rezerv bölge ilan eden bazı mahalleleri beraberce gezdik. 

İki gün boyunca konuştuğumuz ve üzerine bastığımız tek vurgu, Malatya'da sürecin hızlanması.

            Bu anlamda ilan edilmiş olan tüm rezerv bölgelerin ihaleleri Ağustos ayı sonu itibarıyla tamamlanmış olacak. Bu esnada ise eş zamanlı olarak Şehircilik Bakanlığımız, Valiliğimiz ve Büyükşehir Belediyemiz marifetiyle tahliyeler sağlanacak ve boşaltılan binaların yıkımları gerçekleştirilecek. 

           Öyle ki Sayın Bakanımız, rezerv bölgelerde an itibariyle boşaltılmış binaların yıkımlarının hemen yarın itibarıyla başlaması talimatını verdi. Ardından da eş anlı olarak ihalesi yapılan tüm rezerv bölgelerde inşaatların başlaması öngörülüyor.

            Bunun için Büyükşehir Belediyemiz bünyesinde bu süreci koordineli şekilde takip için bir komisyon da oluşturuldu. Rezerv bölgelerdeki tahliyeler, tahliye edilecek yerler için oluşturulacak konteynerların organizasyonu, ve tahliye sonrası yıkımları Valilik ve Bakanlık ile birlikte koordine edecek bir komisyon bu.

Tek gündem, sürecin hızlanması...

ORTA HASARLI BİNALARIN DURUMU

         Orta hasarlı binalar için ruhsat süresi bugün itibariyle doldu. Bundan sonra ruhsat işlemlerini tamamlamamış ya da başvurmamış orta hasarlı binalar artık ağır hasarlı hükmüne tabi olarak hak sahipliğine, dolayısıyla kuralara dahil edilmiş oldular. Yine ağır hasar hükmüne geçmiş olan bu binaların yıkımı yarından itibaren başlıyor. 

         Güçlendirme ruhsatı çıkmış binalar için ise kredilendirme işlemleri AFAD aracılığıyla alınmaya başlandı. Burada da bürokratik işlemlerin kolaylaştırılması ve hızlanması için AFAD'a ilave bazı personel temini sağlanacak ki orta hasarlı binaların güçlendirme kredisi işlemleri hızla gerçekleştirilsin.”
 

Bülten

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN