Tanberk' Kayısıyı Fırtına Vurdu Üretici Perişan'

20 Haziran 2024 günü akşamüzeri Malatya da meydana gelen fırtına tarımsal alanda büyük hasara yo açmıştır.

PAYLAŞ
Malatya Derin Haber - Editör

       Malatya Kayısı Üreticileri Derneği Başkanı İbrahim Tanberk yaptığı açıklamada" 20 Haziran 2024 günü akşamüzeri Malatya da meydana gelen fırtına tarımsal alanda büyük hasara yo açmıştır.

       En büyük hasarı hasat mevsiminin başlangıcı olan KAYISI da olmuştur. Fırtınada kayısı ağaçları kökünden sökülmüş dalları kırılmış olgunlaşmış kayısılar yere serilmiştir.

       Kayısının olgunlaşma safhasına kadar bölgesel olarak 5-6 defa ilaçlama. En aza 2 defa gübre atma masrafları kayısı maliyetini yükseltmiştir. Meydana gelen FIRTINA da dökülen kayısıların bir kısmı olgunlaşmamış dolayısı ile islime verilemez gün kurusu olmaz. Olgunlaşmış olanların da bir kısmı yere düştüğünde parçalanmış olup değerlendirilemeyecek durumdadır. Bu nedenle dökülmüş olan kayısıların ancak 3 de biri kurtarılacak durumdadır.

       Fırtına bölgesindeki kayısı bahçelerin bir kısmı sigortalı bir kısmı sigortasızdır. Sigortalı olan bahçelerde hafta sonu olması nedeni ile TARSİM ekipleri bölgede tespit yapamamış olup yere düşen kayısılar güneş altında bozulmuştur.

       Sigortalı bahçeler de zararın bir kısmı karşılansa da sigortasız bahçeler tüm zararı ile baş başa kalacaktır.

         SEL YANGIN DEPREM FIRTINA KAR DOLU gibi afetler aynı yapıdadır SEL YANGIN GİBİ afetlerde nasıl ki zararın tamamı zarar görenlere ödenebiliyor ise FIRTINA da aynı AFETTİR dolayısı ile zarar gören tüm kayısı bahçelerinin tespit edilecek ZARARIN AĞAÇ BAŞI 500 TL den az olmamak üzere üreticilerimize ödenmesini TALEP ediyoruz.

       Üreticilerimize destek sağlanamadığı takdirde Kayısı maliyeti İKİ KAT artacak olup tamamen zarar edeceklerdir.

        Bu nedenle Tarsim tarafından tespiti yapılmayan bahçeler varsa acilen yapılması. TARIM İl Müdürlüğünce tüm alanda kısa sürede zarar tespitlerin yapılmasını talep ediyoruz.

         6 ŞUBAT depreminden buyana her gün deprem yaşarken yok olan varlıklarımıza birde KAYISI depremi eklenirse ayakta kalamayacak hale geliriz. Kayısı üreticileri olarak her depreme dayanarak ayakta almaya köylerimizi terk etmemeye gayret ediyoruz Eğilen bedenlerimizin düşmemesi için DEVLETİMİZİN şefkatli kollarında ayakta durmaya ihtiyacımız var.

         Konunun tüm siyasi idari yetkililerce hassasiyetle karşılamasını hep birlikte gayret ederek Üreticilerimizin mağduriyetlerinin giderilmesini ARZ VE TALEP EDERİM. Tüm kayısı üreticileri adına                                                                      
 

İbrahim TANBERK                                                                                            
 Malatya Kayısı Üreticileri Derneği Başkanı

 

Bülten

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN