TOKİ Başkanı Ömer Bulut Malatya'da İncelemelerde Bulundu

TOKİ Başkanı Ömer Bulut ile TOKİ'nin önceki dönem başkanlığını yapmış Fatih Belediye Başkanı Ergün Turan Malatya'ya incelemelerde bulundu.

PAYLAŞ
Malatya Derin Haber - Editör

             TOKİ Başkanı Ömer Bulut ile TOKİ’nin önceki dönem başkanlığını yapmış Fatih Belediye Başkanı Ergün Turan Malatya’ya incelemelerde bulundu. 

             Malatya’da devam eden çarşı projesi ile diğer çalışmaları da yerinde inceleyerek Kapalı Çarşı üzerinde devam eden projeleri inceleyen TOKİ Başkanı Ömer Bulut, Fatih Belediye Başkanı Ergün Turan burada çalışmalar hakkında bilgiler aldı.

            Burada konuşan AK Parti Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Sami Er, TOKİ Başkanı Ömer Bulut ve Fatih Belediye Başkanı Ömer Turan’ın Malatya’ya gelerek devam eden projeleri yerinde incelediklerini söyledi. 
 
        Fatih Belediye Başkanı M. Ergün Turan 6 Şubat’ta yaşanan depremin 11 ili etkilediğini ve Malatya’nın da bu depremde büyük yıkım yaşadığını dile getirdi.  TOKİ’nin Türkiye’nin yüzakı kurumlarından olduğunu ifade eden Turan, “Bugün Malatya şehrinin bugünkü durumunu yerinde incelemek için geldik. Malatya’nın ayağa kalkması adına TOKİ’nin çalışmaları devam ediyor” ifadelerine yer verdi.

            Saray Mahallesi’nden başlayan ve İnönü Caddesi ile devam eden yeni projeyi de incelediğini ifade eden Turan, “Tabi yıkım çok üzücü ama bundan sonraki gelişmeler hayra vesile olur. Malatya; çok nitelikli çarşıları, dükkanları, daireleri hızlıca yeniden kazanacaktır. 

         Burada halkımızın da teveccühü ile İnşallah Malatya kendi küllerinden doğacaktır.AK parti Malatya Büyükşhir Belediye Başkan Adayı Sami beyle biz Fatih Belediyesi’nde birlikte hizmet etme imkanı bulduk” ifadelerine yer verdi.

            TOKİ Başkanı Ömer Bulut ise asrın felaketinin yıl dönümünde 11 ilde toplamda 46 bin konutun hak sahiplerine teslim edileceğini söyledi.

         11 ili etkileyen asrın felaketinin yıl dönümünün yaklaştığını belirten Bulut, Malatya’da deprem sonrası rezerv alanlarında yapımına başlanılan toplam konut sayısının 25 bini aşkın olduğunu söyledi. Bunlardan 15 binin toplu konut diğerlerinin ise köy konutları olduğunu söyleyen Bulut, “6 Şubat tarihi itibariyle 11 ilimizde toplam 46 bin konutumuz kura çekimi ile hak sahiplerine teslim edilecek.” dedi.

         Cumhurbaşkanı Erdoğan’ında bu süreçte deprem bölgesini ziyaret edeceğini ifade eden bulut, Malatya’da ise 5 bin 130 konutun bittiğini ve depremzedelere teslim edileceğini belirtti. Başkan Bulut, “Hem bu enkaz kaldırma çalışmaları hem de buradaki vatandaşlarla uzlaşmak suretiyle şehirde söz sahibi olan STK’lar, vatandaşlar ile istişare edilerek şehir merkezlerinin ayağa kaldırılması adına büyük bir seferberlik içindeyiz” ifadelerine yer verdi.

           Emlak Konut tarafından kent merkezinde Bakırcılar Çarşısı olarak bilinen alanda çalışmalarına devam ettiğine de değinen Bulut, bunun yanı sıra Saray Mahallesi’nde de çalışmalara başlanılacağını ifade etti. 10 gün içerisinde bu bölgenin de ihalesinin yapılacağını açıklayan Bulut, “Bu bölgede bin 352 konut, bin 605 ofis ve dükkan olmak üzere proje hazırladık. Yine tüm şehirler için geçerli, şehir merkezlerindeki kültürü, ticari yapılarına uygun olacak şekilde yetkin ve duyarlı mimarlarla çalışıyoruz. Malatya’da da bu titizlikle proje hazırladık. 

         Saray Mahallesi’nin 1. Etap projesinin ihalesi, 10 gün içinde gerçekleştirilecek. İlk etapta burada 594 konut 493 dükkan ve 250 ofis olacak. Diğer etaplara da hızlı bir şekilde başlayacağız” şeklinde konuştu.

         Malatya’da kentin değişik noktalarındaki yıkımların tamamlanması ve uzlaşmalarında yapılması ile 18 bine yakın yerinde dönüşüm projesi ile ilgili de çalışmaların tamamlandığını aktaran Bulut, bunun da 1 - 1,5 ay içerisinde ihale edilebilir durumda olduğunu söyledi. 

         Saray Mahallesinin ilk etabında yer alan Kışla Caddesi’ni de gezen TOKİ Başkanı Bulut, buradaki bazı esnafların çekinceleri ile ilgili de konuşarak “Ben buradaki hassasiyetinizi anlıyorum. Ankara’ya döndüğümde ilk etapta buraya başlayacağız, Kışla Caddesi’ni sınırın dışına belli bir dönem alabilir miyiz diye ona bakacağım. Yoksa müteahhitle çalışmaların ilk olarak diğer taraftan başlatılması yönünde görüşeceğiz” diye konuştu.
 

Bülten

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN