Kiraz Üreticilerine Ücretsiz Zirai İlaç Desteği

Yeşilyurt İlçesi'nin önemli gelir kaynağı olan Kiraz yetiştiren üreticilere 600 litre ücretsiz kiraz sineği ilacı desteği sağlandı.

PAYLAŞ
Malatya Derin Haber - Kayhan İNCEOĞLU

           Yeşilyurt İlçesi’nin önemli gelir kaynağı olan Kiraz yetiştiren üreticilere 600 litre ücretsiz kiraz sineği ilacı desteği sağlandı.

          Tarım ve Orman Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü ve sponsor firmalar tarafından temin edilen zirai ilaçlar depremzede çiftçilere ücretsiz olarak dağıtıldı. Yeşilyurt Ziraat Odası Başkanı Doğan Solmaz, "Şu an bize 600 litre zirai ilaç teslim edildi, bir litre zirai ilaç 3 ton suya katılıyor. Yeşilyurt İlçemizde 1800 ton ilaç atılacak" dedi.

        Yeşilyurt Ziraat Odası’nda düzenlenen programa; Yeşilyurt Kaymakamı Kutsal Baytak, Yeşilyurt Belediye Başkanı Prof. Dr. İlhan Geçit, , Malatya Tarım ve Orman İl Müdürü  Osman Akar, Yeşilyurt Ziraat Odası Başkanı Doğan Solmaz,  Malatya Tarım ve Orman İl Müdür Yardımcısı Ahmet Turan Karaca ve Yeşilyurtlu çiftçiler katıldı. 
 
           Çiftçilerin yoğun ilgi gösterdiği ücretsiz ilaç dağıtımı programında konuşan Yeşilyurt Ziraat Odası Başkanı Doğan Solmaz, depremden etkilenen kiraz üreticilerine önemli bir destek sağladıklarını ifade ederek, “Bilindiği gibi her yıl bu vakitlerde ilaç dağıtmaktayız. Şuan da kiraz sineği ilaçları ile tuzak kurma dönemi. 

           Malatya’mızda kayısıdan sonra en önemli geçim kaynaklarından olan kirazda kaliteyi korumak ve üreticilere destek olmak amacıyla iki ilaç firması bölgeye ücretsiz zirai ilaç gönderdi. Yeşilyurt ve Gündüzbey Mahallelerimizde bulunan Kiraz sineği ile mücadele çalışmasında çiftçilerimize ilaç dağıtımı konusunda emeği geçen Sayın Mehmet Hasdemir’e katkılarından dolayı Çiftçilerimiz adına teşekkür ederiz.

          Yeşilyurt İlçemizde Kiraz Bahçelerinin yüzde 95'ini ilaçlayacağımızı düşünüyoruz. Kiraz sineği görüldüğü an çiftçilerimize bildireceğiz. Zirai ilaçlarımızın 7 gün etki göstermektedir. Atacağımız ilaç kontak tesirli, ilaç atıldıktan sonra yağmur yağarsa ilacı yeniden kiraza atmamız gerekiyor.

           Yurt içi ve dışından talep edilen, coğrafi işaret tescilli "Malatya dalbastı kirazı"nın depremzede üreticileri, bu firmaların desteğiyle kiraz sineğine karşı zirai mücadele verecek” dedi.

          Yeşilyurt İlçe kaymakamı Kutsal Baytak ise, tarım ve hayvancılığın desteklenmesinin kıymetli olduğunu belirterek“ Yeşilyurt’un marka değeri olup, coğrafi işaret tescil belgesi alan dalbastı kirazımızın üretiminin artırılması ve sürdürülebilir hale gelmesi çok önemlidir. 

          Tarım ve Orman Bakanlığımızın da destekleriyle kiraz sineğiyle mücadele ise her açıdan devam etmektedir. Çiftçilerimize dağıtımını yaptığımız ilaçlarla birlikte kirazlarımızın daha sağlıklı ortamlarda hem yetişmesi hem de üretilmesini sağlanırken diğer taraftan çiftçilerimize de destek oluyoruz. Emeği geçen tüm paydaş kurumlarımıza teşekkürlerimi sunuyorum. İlçemizin gerek tarımsal faaliyetlerde gerekse de tarihi ve doğal güzellikleriyle daha iyi seviyelere geleceğimize yürekten inanıyoruz. Çiftçilerimize hayırlı ve bereketli kazançlar diliyorum” diye konuştu.

         Coğrafi İşaret Tescil Belgeli Yeşilyurt Dalbastı Kirazını daha fazla kesime ulaştırmak, iç ve dış piyasa pazar payını artırmak için desteklerine devam ettiklerini ifade eden Yeşilyurt Belediye Başkanı Prof. Dr. İlhan Geçit“ Dalbastı kirazımız Yeşilyurt’umuzun en güçlü marka değerleri arasında yer almaktadır.

           Tarihi yaşam alanlarımızdan Çırmıhtı’nın farklı bölgelerindeki bağ, bahçe ve tarlalarında yetişen dalbastı kirazımızın en güzel şartlarda yetişmesi ve toplanması için belediye olarak her türlü desteği veriyoruz ve vermeye de devam edeceğiz.

           Yeşilyurt İlçe Ziraat Odamız ile İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğümüz işbirliğiyle gerçekleşen ilaç dağıtım programında çiftçilerimizle bir araya geldik, onlara hazırlanan ilaçlarını teslim ettik. Çiftçilerimizin taleplerini de bu vesileyle yerinde dinlemiş olduk. 

         Tarla, bağ ve bahçelerinde büyük bir özveriyle tarımsal ürünlerimizi hem ekip büyüten hem de toplayan çiftçilerimizle bir ve beraber hareket ederek tarımsal hizmetlerimizin boyutunu daha ileri bir seviyeye çıkartacağız. 

         Coğrafi işaret tescil belgesine sahip ünlü dalbastı kirazımızın marka değerinin korunması ve en güzel şartlarda toplanması ilçemizin tarımsal anlamdaki güçlü potansiyelinin daha fazla kök salmasına vesile olacaktır.

           Dalbastı kirazımızın uluslararası marka değerini korumak içinde çeşitli girişimlerde bulunacağız, yaşadığımız deprem felaketlerinden dolayı iptal ettiğimiz festivalimizi inşallah ilerleyen yıllarda yeniden yapmaya başlayacağız, festivalin yanı sıra farklı tanıtım ve bilgilendirme etkinlikleri de düzenleyeceğiz.

        Dalbastı kirazımızın yanı sıra tarihi tescilli yapılarımızın da korunması için gereken çabayı göstermekteyiz “ şeklinde konuştu. Konuşmaların ardından Kiraz Sineği ilacının dağıtımı törenle üreticilere verildi.
 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN