'Mücbir Sebep Hali En Az 5 Yıl Uzatılmalı'

YRP'li Şehir Planlamacısı Murat Aslan' Çoğu yerlerde doğru dürüst su yok, elektrik yok en önemlisi lavoba yok namaz kılacakları camii veya mescit yok.

PAYLAŞ
Malatya Derin Haber - Editör

          YRP’li Şehir Planlamacısı Murat Aslan” Çoğu yerlerde doğru dürüst su yok, elektrik yok en önemlisi lavoba yok namaz kılacakları camii veya mescit  yok.  

         Şehir Planlamacısı Murat Aslan, esnaf ve işverenler için mücbir sebep hali en az 5 yıl uzatılmalı, yerinde dönüşüm projelerinde ise KDV oranı, vergi ve harç giderleri alınmamalıdır.

         Yeniden Refah Partisi Yeşilyurt Belediye Başkan Adayı Şehir Planlamacısı Murat Aslan, seçim çalışması sırasında yaptığımız esnaf ziyaretlerinde en  çok esnafımız ertelenen vergi ve borçların 30 Nisan'da  sona ereceğini şu  şartlarda   deprem  bölgesi  esnafları  ve  iş  verenler  olarak  bu  borçları  bu  şekilde  ödeyemeyeceklerini söyleyerek  mücbir sebep süresinin uzun vadeli  uzatılmasını  talep ettiklerini söyledi.

          Gerçekten esnafımız ve işverenlerimiz çok büyük bir sıkıntıda. Bir çoğunun iş  yerleri yıkılmış konteynerlarda  çok  zor  şartlarda  çalışmak  zorundalar. Esnafımız 20 metrekare alana  sıkışmış  doğru  dürüst  ürünlerini  mallarını sergileyemez  halde. Çoğu yerlerde doğru dürüst su yok, elektrik yok en önemlisi  lavoba  yok  namaz  kılacakları  camii veya  mescit  yok.  

            Bu durumun acilen düzeltilmesi  lazım. Görünen o ki esnafımız ve vatandaşlarımız 20 metrekarelik konteynerlarda  uzun  süre  yaşamak  ve  ticaret  yapmak  zorunda.  En  azından deprem bölgesindeki  esnaflarımızın  elini  rahatlatmak  için   esnaflarımızın tüm  borçları  uzun  vadeli  ertelenmeli  faizleri  silinmeli  ve  esnafımıza  can suyu  olması adına  faizssiz  kredi  verilmelidir.  Başkan Murat Aslan, Bu nedenle Yeşilyurt’un Battalgazi’nin, Diğer ilçelerin genel anlamda Malatya'nın yeniden ayağa kalkması ve ticari hayatın normale dönebilmesi için mücbir sebep hali devam etmelidir. Örneğin 2011 yılında Van’da meydana gelen deprem sonrası mücbir sebep hali 5 yıl süreyle uzatılmış Van ilimiz kısa bir zamanda toparlanmıştır dedi.   

YERİNDE DÖNÜŞÜM PROJELERİNDE KDV ORANI , VERGİ VE HARÇ GİDERLERİ ALINMAMALI

         Ayrıca yerinde dönüşüm hibe ve kredi desteklerinin artırılmasının şart olduğunu söyleyen Yeniden Refah Partisi Yeşilyurt Belediye Başkan Adayı Şehir Planlamacısı Murat Aslan, Malatya'nın yerinde dönüşüm projelerine ile daha  kısa  vadede ve  daha  az  maliyetle  toparlanabileceğini  çünkü yerinde dönüşümde  alt yapı ve  üst yapının hazır  olduğunu bu  nedenle  bir  çok  imalat  ve  yapım  kaleminde  maliyetin  olmayacağını söyleyerek bu şekilde  şehir daha  kısa sürede  toparlanacaktır.   

           Deprem bölgesinde  yapılacak binaların KDV oranından  muaf tutulması ve  yararlanması için bölge acilen 6306 sayılı Kanun kapsamında riskli alan ilan edilmeli diyen Başkan adayı Şehir Planlamacısı Murat Aslan,  yerinde dönüşüm kapsamında yapılacak yeni inşaatlar ve orta hasarlı binaların güçlendirilmesi projeleri KDV’den muaf  tutulmalı  yapılacak inşaatların her türlü vergi  ve harç  giderlerinin  alınmaması  gerektiğini söyledi.
 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN