Su Ürünleri Av Yasağı 1 Nisan'da

İç Sularda av yasağı 1 Nisan'da başlıyor. Malatya Tarım ve Orman İl Müdür Vekili Ahmet Turan Karaca basın açıklamasıyla yasağı duyurdu.

PAYLAŞ
Malatya Derin Haber - Mustafa İZCİ

       İç Sularda av yasağı 1 Nisan’da başlıyor. Malatya Tarım ve Orman İl Müdür Vekili Ahmet Turan Karaca basın açıklamasıyla yasağı duyurdu.

       Müdür Vekili Ahmet Turan Karaca açıklamasında” Gıda üretimimizin arttırılması ve işsizliğin önlenmesi için büyük uğraşlar verilmektedir. Su ürünleri, hızla artan nüfusumuz için hem bir besin hem de insanların dengeli beslenmesinde eşsiz bir gıdadır. Bu nedenle balıkçılık dünyada ve ülkemizde gittikçe daha da önem kazanan bir iş sahası haline gelmiştir. 
    
       Değerli balıkçılarımızın da geçimlerini sağlayabilmeleri avlak sahalarının verimli olmasıyla mümkündür. Balıkçılığımızın geleceği büyük ölçüde yasaklara uymaktan geçmektedir. Avlanma yasaklarına uyarak üzerimize düşen vazifeyi büyük ölçüde yapmış olacağız.
    
       Avlanma yasakları, su ürünleri kaynaklarımızdan ekonomik olarak yararlanmak, üretimi arttırmak, iç sularımızdaki su ürünlerinin kalite ve stoklarını korumak ve ekonomik türleri geliştirmek için kısaca balıkçılığımızın ve balıkçıların geleceği için konulmuştur.
    
       22 Ağustos 2020 tarih ve 31221 sayılı Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren 5/1 sayılı Ticari Amaçlı Su Ürünleri Avcılığının Düzenlenmesi Hakkında Tebliğ hükümleri gereğince; İlimizdeki iç sularda 1 Nisan - 30 Haziran 2024 tarihleri arasında sazangillerin avcılığı yasaktır. Amatör ( Sportif ) Amaçlı Su Ürünleri Avcılığını Düzenleyen 5/2 Numaralı Tebliğ hükümlerine göre; İlimiz iç sularında 1 Nisan – 30 Haziran 2024 tarihleri arasında Sportif ( Amatör ) amaçlı da olsa sazangillerin avlanması yasaktır. 

       Genel olarak avlanmanın yasak olduğu bu dönemde, avlanılması yasak olan su ürünlerinin satışı, nakli ve imalatta kullanılması da yasaktır. Aksine hareket edenler hakkında 1380 Sayılı Su Ürünleri Kanunu hükümlerine göre yasal işlem yapılacaktır. 

       5/1 ve 5/2 Numaralı Tebliğler ile getirilen yasak, sınırlama ve düzenlemeler hakkında daha kapsamlı bilgi Bakanlığımıza ait internet adresinden (www.bsgm.gov.tr ) veya Tarım ve Orman İl ve İlçe Müdürlüklerinden elde edilebilecektir.
    
- BİZ VE BİZDEN SONRAKİ NESLİN GELECEĞİ İÇİN,
    - BALIKÇILIĞIMIZIN GELECEĞİ İÇİN,
    - BALIK NESLİNİ YOK ETMEYELİM
    - AVLANMA YASAĞINA UYALIM, UYMAYANLARI İKAZ EDELİM.
    
            Bütün ikazlara rağmen yasaklara uymayanların Tarım ve Orman İl ve İlçe Müdürlüklerine, en yakın Emniyet ve Jandarma birimlerine, Bot Komutanlığına, Belediye Zabıta Amirliklerine veya bağlı bulunduğu mahalle Muhtarlarına bildirilmesi gerekmektedir.
Kamuoyuna önemle duyurulur.

                    
                        
                                Ahmet Turan KARACA
                                        İl Müdürü V.

 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN