Suriyeli Sığınmacılar EvAlıp Türk Vatandaşı Mı Oluyor?

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Dezenformasyonla Mücadele Merkezi Türkiye'deki geçici koruma statüsündeki Suriyelilerle ilgili dezenformasyona konu olan iddialara yanıt verdi.

PAYLAŞ
Malatya Derin Haber - Editör

            Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Dezenformasyonla Mücadele Merkezi Türkiye'deki geçici koruma statüsündeki Suriyelilerle ilgili dezenformasyona konu olan iddialara yanıt verdi.

           İletişim Başkanlığı Dezenformasyonla Mücadele Merkezi ülkemizde geçici koruma statüsündeki Suriyelilerle ilgili dezenformasyona konu olan iddialara yanıt verdi. Yanıt verilen konular arasında Suriyelilerin ev aldıklarına dair iddialar da yer aldı. Külliye, bu iddiaya Atatürk döneminde çıkarılan Mukabele-i Bilmisil Kanunu ile yanıt verdi.

            Yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı:“ İddia: Suriyeliler ev alarak vatandaş oluyor… Suriyeliler, 1927 yılında çıkarılan Mukabele-i Bilmisil Kanunu’ndan bugüne Türkiye’de ev, arazi gibi taşınmazlar edinememektedir. 

           1062 sayılı Kanun gereğince, Suriyelilerin ülkemizde taşınmaz edinmesi yasaktır. 1966 yılında çıkarılan Yönetmelikte, Suriyelilerin başka bir ülkenin vatandaşlığını kazansa dahi 1062 sayılı Kanun çerçevesinde getirilen sınırlamalara tabi olacakları açıkça ifade edilmiştir.” Haber3.com

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN